Skip to main content

Podvodní hokejista má na sobě ploutve, šnorchl, čepici, masku, chránič úst, rukavici a v ruce hokejku.

UWH vybavení

 

Ploutve

Kromě některých speciálních typů ploutví, které jsou vyvíjené přímo pro podvodní hokej jsou nejčastěji používány ploutve na šnorchlování. Ty přinášejí dobrý poměr rychlosti a obratnosti. Kromě páskových ploutví, které se používají společně s neoprenovou botou je možné použít téměř jakýkoliv typ. 

Šnorchl

S výpustí nebo bez? Toť otázka. Hráči využívají oba typy a každému vyhovuje jiný. Někdo si nechá "pomoci" výpustí, aby se při čištění šnorchlu od vody příliš nenadřel, jiný má rád jednoduchost obyčejné "trubky", kterou musí vyčistit vlastními plícemi. Dle pravidel nemá být šnorchl tvrdý, aby při případné srážce hráčů neublížil.

Čepice

Kromě loga týmu a čísla hráče plní čepice významnou bezpečnostní roli svými plastovými chrániči na uši. Podvodní hokejisté používají stejný druh čepic, které používají hráči vodního póla. Spolu s hokejkou určuje zařazení do týmu.

Chránič úst

Kdo má svá ústa rád, jistě sáhne po chrániči, který mu je ochrání. Protože se hráči pohybují po celém 3D prostoru, ale oči máme jen dopředu, může se stát, že jeden hráč druhého při hře "pohladí" ploutví nebo ho trefí pukem. Takové trefení pukem je klasifikováno jako nebezpečná hra a rozhodčí je nejčastěji trestají vyloučením. I přesto je dobré si svá ústa chránit. Chránič je tedy taková plastová věc, kterou si hráč nasadí na šnorchl a není přes ní vidět, jak se po vstřeleném gólu směje.

Rukavice

Povrch bazénů může být hrubý, dlaždičky nepřesně navazovat a hráči si nechtějí obrousit své drahocenné ruce. Taky když bojují o puk, ne vždy je hra čistá a může dojít k sekání. Rukavice jsou zpravidla vyrobeny ze silikonu, aby takové nárazy pohlcovaly. Při troše snahy si svou rukavici může za pár korun vytvořit sám nebo si koupit na míru vytvořenou např. z Českých Budějovic.

Hokejka

Hokejka je to jediné, co hráč může použít pro hru s pukem. Hráč si musí vybrat takovou, se kterou se mu dobře hraje. Nicméně dle pravidel nesmí být delší, než 35 cm. Ostatně, s delší by se, vzhledem k odporu vody, i těžko hrálo. Prodávají se ve dvou barvách - bílé a černé, podle čehož se pod vodou hráči poznají.

Puk

Olověný kotouč obalený gumou a plastem je to, oč tu běží. Společným cílem týmu je dostat ho do soupeřovy branky. Váží kolem 1300 gramů a po dně bazénu se buď tlačí nebo posouvá, kutálí po boku nebo je střelen až na vzdálenost 3 metrů.

Brána

Na dně užší strany bazénu má každý tým položen svůj kovový žlábek, který chrání. Brána má náběžnou hranu, žlab a zadní stěnu. Je vyrobena z nereznoucího plechu, aby odolala korozi vody i dopadům puků.